Potravinové alergie a jejich vliv na atopický ekzém
Kravské mléko není pro člověka vlastně vůbec vhodnou potravinou. Organismus se na všechny věci potřebuje pomalu adaptovat a musíme si uvědomit, že taková adaptace je dlouhodobou záležitostí. Obzvláště u dětí tak organismus na kravské mléko často zcela adaptován není. Kravské mléko má přitom třikrát více bílkovin, než mléko mateřské, jeho potenciál způsobovat alergie je proto daleko vyšší než u mateřského mléka. Z toho důvodu je pro děti mateřské mléko daleko vhodnější než kravské.
Dospělý člověk, který nemá prokázanou alergii přímo na kravské mléko, ale má v souvislosti s ním vypozorované zhoršování, může použít již zmíněná, štěpená, hypoalergenní mléka. U dospělých může ale nastat ještě jiná věc, která ekzém zhoršuje. Dospělý člověk totiž nemusí být alergický na bílkoviny v mléce, ale na cukry v něm obsažené.
Někteří lidé mají poruchu enzymů, které štěpí cukry. V takovém případě mohou být tolerovány kvašené výrobky lépe, než syrové mléko. Naopak člověk, alergický na mléčné bílkoviny, netoleruje žádné mléčné výrobky.
Je-li prokázána alergie na lepek, pak je třeba dodržovat velmi přísnou bezlepkovou dietu, což samozřejmě platí jak pro osoby, trpící atopickým ekzémem, tak pro ty, kteří jsou v tomto směru zdrávi. Pokud je zde pouze vypozorované podezření, tato alergie tedy není prokázána laboratorně, pak lze udělat tzv. eliminační test. To znamená na jeden, dva až tři měsíce držet přísnou bezlepkovou dietu a sledovat během této doby vývoj ekzému. Pokud je efekt výrazný, pak má rozhodně smysl takovou dietu dodržovat i dále. Dodržování bezlepkové diety však není nic jednoduchého. Bezlepkové potraviny jsou sice již dnes k dispozici, ale jsou drahé a lepek je navíc skrytý v různých přídavných látkách v běžně prodejných potravinách i mimo pečivo, takže nasazování bezlepkové diety bez jakéhokoliv prokázání alergie na lepek je pro ekzematika velmi zatěžující a málo přínosné.
Někdo tvrdí, že zelený čaj má příznivý vliv na atopický ekzém. Není však provedena žádná studie a tyto příznivé účinky nejsou nikterak prokázány. Lze ale říci, že zelený čaj je díky antioxidantům zdraví prospěšný. Řada ekzematiků má bohužel skrytou či zjevnou alergii na pyly travin a různých bylin, kam zelený čaj patří, takže v některých případech může existovat i riziko zhoršení. Navíc dlouhodobá konzumace zeleného čaje ve velkých dávkách snižuje hladinu homocysteinu v krvi, což je látka důležitá pro prevenci aterosklerózy. Nadměrným pitím zeleného čaje si tedy lze i uškodit.

Zásady správné hygieny s atopickým ekzémem
Lidé s atopickým ekzémem netolerují běžná, parfemovaná mýdla a sprchové gely. Tyto prostředky už tak suchou, atopickou kůži dále vysušují a...
Nejoblíbenější produkty
Local Cream
Promašťovací krém bez kortikoidů vhodný k péči o ložiska atopického ekzému a suchou pokožku se sklonem ke svědění.
Body Lotion
Lehce roztíratelné tělové mléko pro snadnou péči a regeneraci suché nebo mokvající pokožky s atopickým ekzémem.
Protopan complete
Měsíční kúra pro celkovou péči o problematickou a popraskanou pokožku s cílenou kosmetikou a doplňky stravy.